XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 30 Mai 2020, 23:42

Achizitie autorulota

Daca v-a impresionat un produs sau serviciu pe care il recomandati colegilor...

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Rugam ca fiecare utilizator al acestui forum sa faca o scurta prezentare aici:
http://clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=97&t=3454
Prezentarea este o cerinta a Regulamentului, dar si un gest de curtoazie din partea Dumneavoastra.
Cateva cuvinte despre Dumneavoastra , precum si despre rulota si autoturism sunt binevenite.
Pentru intrebari sau lamuriri despre activitati, probleme tehnice, etc. va stau la dispozitie forumurile cu sectiuni dedicate.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Va uram bun venit in randul rulotistilor !
Rares Popa
Membru forum
Oras: Cluj Napoca
Data nasterii: 23 Feb 1982

Re: Achizitie autorulota

Mesaj de Rares Popa » 11 Mar 2020, 03:00

In final am platit avansul pentru un Ahorn Alaska TE in varianta cea mai puternica de motorizare cu o dotare aproape completa. Ce ne mai ramane noua de pus este un sistem fotovoltaic si eventual un sistem receptie satelit. Posibil sa simtim nevoia si unui AC stationar desi sotia si fetele nu sunt fani asa ceva.
Termen de livrare luna Iulie.

Nelu Predonu
Membru asociat
Oras: Voluntari - Ilfov
Data nasterii: 21 Iul 1959

Mesaj de Nelu Predonu » 11 Mar 2020, 13:01

Felicitari ! Este modelul de Master cu "fata" noua, cel lansat in vara trecuata ? Cand aveti programata livrarea ?
Ce greutate proprie are masina ?
Ce sistem de incalzire ati ales... diesel sau gaz ? Frigiderul... cu compresor sau cu absorbtie ?
Trebuie sa mai puneti pe ea accesorii cu atentie, sa nu sariti de 3.500 kg cu ea in conditii de mers. AC-ul dupa parerea mea nu se merita, este destul de greu si pentru cateva zile de folosinta pe an, nu cred ca merita sa-l carati permanent dupa dvs.
e-mail: npredonu@gmail.com ; tel. 0722.216.683.

Duret Florin
Membru asociat
Oras: Braila
Data nasterii: 26 Mai 1954

Mesaj de Duret Florin » 11 Mar 2020, 13:42

DL Popa felicitari ptr camperul cumparat si eu am cumparat unul nou 2019 si inbunatatit cu tot ce se poate. Am 3400 km daca dorit sa-l vedeti dati pe pag RV-L meu la CAMPER benimar aristeo 696. Asa dotatil si dvs. CU mult respect
Duret Florin, Braila
Camper Benimar Aristeo 696 an 2019
Tel. 0740202470
Nu promite cand esti fericit
Nu raspunde cand esti nervos
Nu decide cand esti trist !

Rares Popa
Membru forum
Oras: Cluj Napoca
Data nasterii: 23 Feb 1982

Mesaj de Rares Popa » 11 Mar 2020, 22:00

Greutatea declarata de ei, cu optionalele adaugate si rezervoarele goale este de aproximativ 3050 kg. Cu rezervoarele de combustibil si ad-blue pline, ceva in rezervorul de apa, 2 adulti + 2 copii ma astept sa ne situam in limita a 3400 kg. In ordine de mers vom depasi in mod sigur limita a 3500 kg, sper insa ca nu cu mai mult de un 100 kg. Am adaugat by default optiunea de perne aer cu care daca se doreste se poate omologa la 4000 kg.
La Alaska incalzirea e Webasto(diesel). De asemenea pregatirea de iarna este obligatorie ( schema pretului mic dar a optionalelor obligatorii :) ) si vine cu conducte izolate, rezervoare incalzite si incalzitor mare de 5.5kw.
Frigiderul habar nu am de care este. Stiu doar ca e mare, cu congelator separat.
Livrarea este in luna Iulie. Modelul este cel cu facelift. Pe langa noua fata modelul Alaska a fost inbunatatit: mobilier revizuit construit de Tecnoform, feronerie noua, sertare cu soft-close, usa care desparte zonele este acum culisanta, usa de la toaleta este normala si nu din aceia evantai de plastic.
Sunt multe lucruri pe care le apreciem mult: foarte foarte luminos, podea plana fara praguri cu inaltime ok pentru noi(la 1.75 eu sunt cel mai inalt), spatiu mare la patul din spate in varianta de pat dublu(160x220), chiuveta adanca la bucatarie, frigider mare, spatii de depozitare diverse si unele care ni le-am fi dorit altfel: toaleta cu wc pozitionat incomod si lavoar urat din inox(asta e in plan sa-l inlocuiesc cu unul din composit), bancheta pasageri ciudata cu un spatar prea drept si foarte tare(okish pentru noi cu copii care in mers vor sta in scaune auto). Una peste alta e o alegere de care suntem multumiti. E primul camper pe care vom experimenta si invata multe. In mod sigur urmatorul se va alege cu o mai mare intelepciune :).

Florin Herciu
Moderator
Oras: Piatra Neamt
Data nasterii: 01 Ian 1969

Mesaj de Florin Herciu » 11 Mar 2020, 22:11

Să fiți sănătoși și să va bucurați de multă, foarte multă plimbare!
(...)
Tucson 2.0 CRDi, Avento Royal 395 TL DeLuxe
0721-299-111

Nelu Predonu
Membru asociat
Oras: Voluntari - Ilfov
Data nasterii: 21 Iul 1959

Mesaj de Nelu Predonu » 12 Mar 2020, 15:21

Multumesc mult pentru detaliere.
Sa o stapaniti sanatosi si sa va duca cu bine peste tot pe unde va doriti !
e-mail: npredonu@gmail.com ; tel. 0722.216.683.

Raspunde