Astăzi este 17 Mai 2021, 00:37

Plaiul Foii - sfirsitul lui Iulie 2011

Moderator: Moderatori

Rusu Mihail
Moderator
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 22 Iun 1956

Plaiul Foii - sfirsitul lui Iulie 2011

Mesaj de Rusu Mihail » 27 Iul 2011, 20:01

Asa cum ne-am propus in aprile sa mergem in mai la Plaiul Foii, iata ca azi 27 iulie am ajuns in zona Pl. Foii cu camperul intreg si nevatamat, in locatia preferata.
Cei 12 km cu acelasi macadam de atitia ani, i-am parcurs in fix 45 minute. Drumul este cit de cit ok, atit ca mai nou are 842 de gropi fata de 786 cit avea in 2009.
Cine doreste natura adevarata si linste, poate strabate drumul, daca intentioneaza a sta macar 2-3 zile. Gropile sint domoale, incit nu mi s-a varsat cana cu cafea.
Fata de cind ne-am propus a veni, ne-am dus ideea la sfirsit, chiar daca a fost cu o intirziere de doua luni. Vremea este super. Internet mai nou cu semnal...3 G. :)

Imagine

Imagine

Am venit dupa o noapte petrecuta la fosta Cabana Popas Simbata, de pe valea Simbatei de Sus. Am postat la topic Complex Simbata inceput de Dobrovat in ...2006.
Drumul de la Poiana Marului pina la Zarnesti e o splendoare. La Zarnesti am avut surpriza de a ocoli orasul deoarece se asfalteaza. In final am ajuns la vechea locatie.

Imagine

Imagine

Ne-am inarmat cu rabdare, caci nu vad de ce sa ne grabim si am mers relativ bine, cu o medie 15 km/h cu pauze pt foto. De ex. asa arata o vaca in iarba necosita...

Imagine

Imagine

Imagine

Inainte cu 3-400 m de a ajunge la Cabana, pe stinga este un izvor cu debit adevarat de unde va puteti alimenta cu apa. Dupa Plaiul Foii este mai greu dar se poate.
La numai 1,5 km dupa cabana Plaiul Foii, respectiv pe varianta stinga de la bifurcatie, deci spre Spirlea, se deschide valea si ajungem la poiana noastra preferata..
Nu mai exista gardurile simbolice din anul 2007. Este din nou liber accesul. Am ramas surprins cind am constat cit de curat era. Imediat am inceput a pregati lemne

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am avut norocul chior sa mostenim ceva lemne de la turisti care au avut forte in execes. Locatia e superba si cred ca va ramine una din cele mai frumoase off camp.

Imagine

Imagine

Imagine

Bineinteles ca nu a lipsit nici capitolul pregatirea mesei...asa ca Maria dupa ce a aprins focul ( eu faceam poze ) a bagat o serie de vinete la copt si eu un whisky.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

S-a trecut la aranjamentele de seara prin fixarea turturilor solari (in plina vara).. pt a avea ornament nocturn...Mai bag citeva poze si va asteptam in vizita de lucru.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Destul de multa lume pe vale, dar majoritatea stau mai sus citeva sute de metri. Corturi multe si doar 2 rulote din ce-am intrezarit. miine sigur facem un " inventar "

Imagine

Ma duc sa pun pe foc si sa aranjez gratarul, ca s-a lasat racoarea, plus ca ne asteapta cite o felie de ceafa cu ceva bere. Miine poate facem ceva foto cu Piatra Craiului
.
Familia Rusu - Lipanesti PH - Granduca Pegaso 63 - 0722.634.800 Mail: familionrusu@gmail.com

Sandu Toma
Membru forum

Re: Plaiul Foii - sfirsitul lui Iulie 2011

Mesaj de Sandu Toma » 27 Iul 2011, 21:58

Marieeeee ! Sa-mi opresti si mie ceva vinete :lol:
Mihai, ce sa mai zic ...jos palaria...ce inseamna sa fii pensionar !
Orice problema are o rezolvare practica

Vasiliu Ion

Mesaj de Vasiliu Ion » 27 Iul 2011, 22:50

Lasa ,lasa nea Mihai ca o sa te urmez cat de curand. Abia astept si eu sa vina Camperu. E alceva decat rulota, dar mai astept putin si .....tuleo neica.janOmvesel.

Dragomir Gabriel
Membru asociat
Oras: Ploiesti- Prahova
Data nasterii: 08 Oct 1968

Mesaj de Dragomir Gabriel » 27 Iul 2011, 23:05

Nea Mihai, ai venit din Sercaia spre Zarnesti sau prin Brasov? As pleca prin Zarnesti spre Sibiu, e mai frumos peisajul dar nu stiu cum e drumul, anul trecut era facut din cratere... Stima...
Gabi Dragomir
LMC Liberty 2.8 TDI
tel 0723470679
Canal excursii Youtube- gabi dragomir
Mail- draggabi@yahoo.com

Rusu Mihail
Moderator

Mesaj de Rusu Mihail » 27 Iul 2011, 23:16

Sandulee...daca ai zice ca veniti vineri mai stam si noi ! Si va tinem si loc ! La punctul 2, sti ca cei care au avut pensiune si apoi au vindut, se numesc "pensionari" :lol:
Nea Jane, ia-ti camper ca bine faci dar sa sti ca si noi am schimbat 4 corturi si multe rulote pina la camper...Avem poze aici si cu cortul si cu rulota si cu camperul..
Gabi, da, am venit Sercaia-Zarnernesti. Prima parte, e de 60-70, sosea de pe timpul celui care a construit drumuri. Apoi de la Sinaca e ok. Merita rabdare pt peisaje.
Vizitati Valea Avrigului, e de nota 10. Am postat la topicul Cabana Poiana Neamtului. Sint mult mai multe de vazut, in comparatie cu numai ce-am scris eu pe acolo.
Familia Rusu - Lipanesti PH - Granduca Pegaso 63 - 0722.634.800 Mail: familionrusu@gmail.com

Rusu Mihail
Moderator

Mesaj de Rusu Mihail » 28 Iul 2011, 10:06

Aseara am fost inconjurati de ovine. Stina din apropiere e un bun loc de a facilita "vederea ursului live" :) Focul de tabara si-a facut datoria. Am dormit neintorsi.

Imagine

28 iul- Este o zi superba, insorita, prima de acest gen in ultima perioada... S-a anuntat si in continuare vreme buna. E liniste pe vale, la corturi inca se mai sforaie.

Imagine

Imagine

Imagine

George Dragomir
Membru forum
Oras: MIZIL
Data nasterii: 01 Mar 1975

Mesaj de George Dragomir » 28 Iul 2011, 16:40

Super pozele,

In poiana prezentata si alte cateva de acolo am petrecut multe concedii, initial cu parintii ( la cort ) apoi " independent". Am batut toata Piatra, si-mi aduc aminte cu placere de tot ce am vazut in traseele efectuate. Din pacate privatizarea si-a spus cuvantul si aici, locuri de campat off nu mai sunt asa de multe pe drumul spre Spirlea, insa locurile isi pastreaza in continuare farmecul si unicitatea.
Pacat ca drumul de acces este destul de restrictiv pentru rulote, si pentru masinile cu garda joasa...din acest motiv de doi ani nu am mai fost in zona..mai asteptam poze cu locurile si noutatile de pe acolo. :wink:

Concediu placut si timp frumos in continuare !

Cele bune,
George Dragomir
Subaru Forester + Knaus Sudwind 450 TF - Ploiesti
tel. 0723630176

Sandu Toma
Membru forum

Mesaj de Sandu Toma » 28 Iul 2011, 16:48

"Baci Mihail" ce bine-ti sta "manager pe probleme de transhumanta" ! :mrgreen:
Ai putea sa-ti cumperi si tu cateva...asa ca Becali...sa nu mai cumperi branza, nici miel de Paste ...
Orice problema are o rezolvare practica

Rusu Mihail
Moderator

Mesaj de Rusu Mihail » 28 Iul 2011, 17:46

Veniti linistiti cu orice masina cu garda joasa ca nu-i prooblema, sint citeva tunate la Cabana Plaiul Foii si au tobele la locul lor...Trebuie insa putina rabdare.
Normal ca nu chiar oricine rezista a merge cu 15-20 km/h , dar, cu ocazia asta, se poate admira si cei in jur. Gropile sint domestice, nu-s ca cele din asfalt...
Daca am ajuns ok cu camperul, ajunge orice rulota. Oricum mai sint in zona. Nu stiu cum e cu privatizarea dar e ok. Nu-s "opreliti" de nici un fel deocamdata.

Imagine

Imagine

Sandule, cu Becali pica cu toate ca-mi place mult mielul la cuptor...Dar am ales calea lui Peti, care se pare ca-i mai inteleapta, dupa cum se vede mai jos :)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

M-am gindit si la colegi inainte, dar si dupa gratar si am traversat riul in speranta a citeva imagini cu Piatra Craiului. e asa frumos incit raminem si in weekend.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Gata, cred ca-i suficient pt Plaiul Foii - iulie 2011. Mergem sa luam lapte de la stina pt ca a vrajit Maria pe dom' cioban si ne asteapta. Vacante placute tuturor !

Cristi Argesanu
Membru forum
Oras: Dragasani
Data nasterii: 17 Iul 1981

Mesaj de Cristi Argesanu » 28 Iul 2011, 18:25

Va felicit d-nu Mihai pt concediu in curs( v-am urmarit toate reportajele de ceva timp incoace). Anul acesta am ramas fara rulota pt ca am vandut`o pt a lua ceva mai bun . Vreau sa ajung peste 2 saptamani in plai dar cu cortu si am un copil de 1an jumate. Daca puteti sa-mi spuneti cam ce temperaturi sunt noaptea acolo in plaiu foii , v-as fi tare recunascator. Anul trecut am fost in aceeasi perioada in zona (cu rulota) ...mi-ati trezit multe amintiri frumoase.

PS: sunteti un ghid extraordinar
Concediu placut in continuare!
Nissan Pathfinder + RULOTA HOBBY 460 ufe

George Chirila
Membru asociat
Data nasterii: 24 Iun 1968

Mesaj de George Chirila » 28 Iul 2011, 19:06

Domnule Rusu ,o sa am noroc . Trebuie sa joc la Loto . Am vazut al " cincilea " picior la magarus . Interesanta fotografie !!! :oops:
Audi A 6 ,2.5 tdi- B-71-BIN ,Eccles Emerald

tel.0722647988
id skype-chirila.george1
George '68 ,Nicoleta '70 ,Bianca ' 98

Irina Strimbeanu
Membru forum

Mesaj de Irina Strimbeanu » 28 Iul 2011, 22:07

Doamne,ce ne mai place sa va citim topicul!
Numai citind brifingul si urmarind imaginile ,ne-am incarcat putin asa ca...va multumim !
Petrecere placuta in continuare si mult soare!
Irina, Mircea,piticii si Raya

Raspunde