XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 03 Aug 2020, 23:40

Amenajare la Pasarea Lac - Pustnicu la 10 km. de Buc.

Sectiune rezervata discutiilor legate de campinguri

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Rugam ca fiecare utilizator al acestui forum sa faca o scurta prezentare aici:
http://clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=97&t=3454
Prezentarea este o cerinta a Regulamentului, dar si un gest de curtoazie din partea Dumneavoastra.
Cateva cuvinte despre Dumneavoastra , precum si despre rulota si autoturism sunt binevenite.
Pentru intrebari sau lamuriri despre activitati, probleme tehnice, etc. va stau la dispozitie forumurile cu sectiuni dedicate.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Va uram bun venit in randul rulotistilor !
Raspunde

Va interseaza proiectul ? ,,, aceasta locatie...?

Chestionarul s-a închis pe data de 05 Mai 2013, 19:13

NU
6
12%
DA
32
62%
nu sunt din Bucuresti sau din zona ...
14
27%

Voturi totale: 52

Arcadie Sandu
Membru forum
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 16 Oct 1973

Re: Campare la Pasarea (Pantelimon) -Pustnicu la 10 km. de

Mesaj de Arcadie Sandu » 05 Apr 2013, 17:36

Sunt prezent negresit. daca are cineva ceva de transportat la locatie sunt cu logan pick-up (locuri nu mai am :mrgreen: vin cu tizu')
Momentan fara rulota

Odenie Sergiu
Membru forum

Mesaj de Odenie Sergiu » 05 Apr 2013, 20:37

Imi pare rau ca nu sunt din zona,cat de cat mai aproape,as fi participat negresit la toate actiunile;proiectul e foarte bun.Va doresc vreme favorabila.Ma bucur sa-l vad din nou pe Bucataru';salutari :wink: Sa fie-ntrun ceas bun :lol: .
Volkswagen Golf+Dethleffs Nomad RD3/in general...OFF CAMPING

Ești considerat geniu nu numai prin ceea ce ai scris, ci și prin ceea ce ai evitat să scrii.
Gavriil Stiharul

Sandu Matei

Mesaj de Sandu Matei » 06 Apr 2013, 08:19

Mi-am ascutit cazmaua,mi-am spalat cizmele de cauciuc.............si la treaba! :wink:

Relu Deliu
Membru asociat

Mesaj de Relu Deliu » 06 Apr 2013, 19:27

La treaba;
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
reludeliu@yahoo.com
0723.34.39.15
Beyerland 380-2
HYMER B 654

Lupu Ciprian
Membru CD
Data nasterii: 06 Iun 1979

Mesaj de Lupu Ciprian » 06 Apr 2013, 19:36

Am terminat pt azi .
S- au prezentat cca 15 colegi la treaba .
Am pus 40 de pomisori.
Jucam table acum , am facut un gratar , etc .
Revenim la 9 maine de dimi sa continuam .
Avem si salcami .
Va asteptam inclusiv la un gratar etc ....
Eu cu Bucataru si Deliu la 9 suntem prezenti
Va astept' va rog sa veniti sa ajutati !

Azi am pus salcii.
Va asteptam .
Autorulota Ford
Chausson sau rulota Dethlefs
Lupu Ciprian & Irina
Tel. 0722.227.048 e-mail: lupucipriann@yahoo.com

Ionut Irimia
Membru asociat
Oras: Suceava
Data nasterii: 18 Dec 1981

Mesaj de Ionut Irimia » 06 Apr 2013, 20:05

Foarte faina locatia si felicitari pt munca depusa..Cand va vad in tricou,imi e ciuda de mor ca la noi in Suceava,e un frig polar..Spor la treaba cu amenajatul si gratarelele :wink:
Irimia Ionut & Mirela , Opel Vectra C 2004, Y20dth+ABY AWARD 1996 ,Telefon 0744627398,mail:ionut_jeremy@yahoo.com

Popa Violeta
Membru asociat
Oras: Iasi
Data nasterii: 06 Oct 1949

Mesaj de Popa Violeta » 06 Apr 2013, 21:28

Felicitari pentru initiativa si pentru munca prestata de colegi. Daca e nevoie sponsorizam si noi cu cativa copacei. Noi ne-am intors pe la 17,30 de la Tg. Neamt unde ne-a plouat pe la toate locatiile pe care le-am vizitat. Maine voi posta imagini, rezumatul discutiilor purtate cu patronii pensiunilor si preturile negociate.
Inca o data, FELICITARI...!
Cu stima,
Violeta Popa
Familia Popa, Violeta si Stefan.
Rulota Hobby Prestige 495 / 1999.
Masina Renault Trafic.
Tel: 0232252600.
0722686928

Lupu Ciprian
Membru CD

Mesaj de Lupu Ciprian » 08 Apr 2013, 12:43

Am fost si ieri duminica ( n-a plouat decat seara dupa h 18 cand terminasem treaba ) , in ciuda faptului ca duminica nu se munceste... trebuia sa ne facem treaba pt a prinde aceasta perioada in care solul inca mai este umed, afara e cat de cat rece mai ales noaptea si ploua saptamanal ....
Am plantat cca. 50 de pomisori in total : pe aleea de acces rutier , pe parcelele de rulote pe care le-am " conturat " acolo si pe zona cu vedere la lac cea din fata cladirii dezafectate .
( daca vrea cineva fragmente de BCA , caramida si are ce sa faca cu asa ceva .. avem ....le dam moka , ajutam si la incarcat....)
Am sa revin cu ceva fotografii facute in aceste 2 zile .
Vom incerca sa mai mergem saptamana viitoare sa udam pomisorii .... momentan i-am udat noi cu galeata in cateva drumuri ........ apoi ..la mila ... Domnului .. .. a plouat :) , da' can' n-o mai ploua vor trebui udati cu apa din lac , pt ca acum nu avem apa curenta.....
Cine are o pompa "scufundata " si ne poate ajuta sa ma contacteze va rog !.. dar sa fie sub 1000w ca sa o " tina " generatoru' ... asta pana cumparam noi una ...
Nu-mi trebuie decat 30 min in wekend cat sa scot ..200-300L de apa din lac de 2sau 3 ori .

Concluzii :
In afara de plantarea puietilor in stanga culoarelui / accesului rutier ce are 130 m x7m ( au fost pusi din 7 in 7 m ) ...
-am parcelat o zona de cca 2000-3000 mp pt noi dintr-un total de 35 000 mp al terenului ( plantand pomisorii in pozitii care delimiteaza parcelele )
-am lasat o zona de manevra in fata parcelelor cam de 3000 mp , libera , curatata pt mai mult loc
-urmeaza sa amenajam / curatam plaja , locul din fata apei in aprilie si mai .
- vom iriga pomisorii ( copiii nostrii de acolo :) )
- vedem daca putem sau nu sa ne ocupam de cladirea dezafectata( pt noi ) sa ne foloseasca pe post de foisor , sau lasam asta pt alta data....
- facem 2 porti pt terenul de fotbal de 20x50m care va fi in paralel cu accesul rutier.

Multumesc celor prezenti si incep cu 2 colegi de la ACCCR Tanasa Adrian si cumnatu ...
"adminu si cumnatu' ";) cu care ne-am mai vazut pe la Calugareni anu' trecut ... cu Bucataru si alti de pe la rulotistii veseli .
Prezenta lor a fost o surpriza pt mine / noi si un gest deosebit sa ajute aici fapt pt care sper sa ne vedem si pe viitor cu rulotele inclusiv aici :) logic ...

In alte roluri : - also staring

Relu Deliu " Sefu' " zis Furnizoru' de pomi
Nelu Predonu - Proiectantu' din 7 in 7 m la ruleta nu ca noi la ochi
Traian Filip - motociclistu' cu sapa legata de Honda Transalp
Ditoiu Dorel - aviatoru' care a dat de cablu cand a sapat ( Dorel din reclama Unirea)
Mircea Paduraru , Lumi, Talibanii..... - AL QAEDA
Sandu si Sandu - clientii buticului ( Arcadie S. Master Chef BBQ grill - gratar si S. Matei ) care, amandoi iau bere fara sa dea sticla la schimb !
Flavius Ivan + sotia "Ploiestenii " care au facut 150km pt a raspunde "prezent " la sapa ....
Cristi Nastase - "Bucataru' " - i se spune in sat "violatoru' de maicute " dupa cum alearga cu sapa in mana facand spume in coltu' gurii si tinand ochii "crucis ".- feriti-va de el pt ca va loveste in moalele capului , a lucrat la SPIR si la SPP !!! !!!
Nu in ultimu' rand C-tin Curelea , fata si ginerica ( cel care ne-a ajutat pe culoarul de acces rutier chiar f mult )
..eu....

Au mai fost in vizita :
Gabi Iancu , fetele , Dl. Lazaresu ( a mai completat cu salcii )
Irina si Zana " cofeteresele " care au frecat frisca lichida ..........

IN NUMELE CLUB RV VA MULTUMESC ! SA NE VEDEM SANATOSI !

Tineti aproape !
Autorulota Ford
Lupu Ciprian & Irina

Constantin Curelea
Membru fondator

Mesaj de Constantin Curelea » 08 Apr 2013, 13:48

Am fost doar duminica la Pasarea.
Impreuna cu colegii sus numiti, care au deja ceva experienta in amenajarea locului, am definitivat actiunea inceputa sambata.
Si am constatat urmatoarele:

1, locul este deosebit de pitoresc, situat langa manastirea Pasarea, intre soseaua de acces si lac;
2. cu exceptia iesirii spre lac, locul este imprejmuit cu garduri de beton; se poate circula pietonal doar pe marginea lacului;
3. prima prioritate pentru ca zona sa fie total placuta este igienizarea zonei de folosinta; sunt gunoaie vechi si resturi vegetale care printr-o actiune de max. 1-2 zile se pot strange, arde si apoi transporta;
4. foisorul care se poate amenaja din constructia veche presupune de asemenea igienizare;
5. daca in prima faza vom folosi apa din lac pentru udatul pomisorilor, vom avea ulterior apa potabila din fantana sau, apa curenta din reteaua comunei;
6. se va amenaja toaleta si loc de deversare a wc-urilor chimice din rulote;
7. daca se reuseste si conectarea la curent electric, la o casa vecina sau chiar la reteaua stradala, deja este tot confortul;
8. dupa negocierea cu proprietarii lacului, vom afla care este si tariful de pescuit.

Ii salut cu respect pe cei care au inceput munca la acest obiectiv si le multumesc pentru efortul depus.
Asteptam ca cei dornici de relaxare prin munca sa vina la locul de popas ,,CLUBRV-RO/Pasarea" si sa dea o mana de ajutor la amenajarea spatiului.
Ne apropiem, incet dar sigur, de realizarea unui vis mai vechi si anume acela de a avea o baza proprie de agrement si campare.
Constantin Curelea
Bucuresti
Dacia Logan 1,4 MPI+Rulota Knaus Sudwind 420
0723 206 708
e-mail : cureleacostel@yahoo.com

ORICE CĂLĂTORIE ESTE O EXPERIENŢĂ DE VIAŢĂ !

Lupu Ciprian
Membru CD

Mesaj de Lupu Ciprian » 08 Apr 2013, 17:49

Sapatori odihnidu-se !..
Atașamente
DSCN9669.JPG
20130407_111213.jpg
DSCN9659.JPG
Autorulota Ford
Lupu Ciprian & Irina

Lupu Ciprian
Membru CD

Mesaj de Lupu Ciprian » 11 Apr 2013, 11:36

Am fost pana acolo sa vad ce s-a mai intamplat dupa ploaie.
2 pomisori cazuti de la vant i-am indreptat si apasat cu piciorul .... am plecat nu aveam timp.
Pamantul nu este moale e totul ok .( ma refder la zona de acces )
Continuam in wekend.. azi cumparam si o pompa electrica si un furtun pe care o vom lua cu noi si in Delta si la Seimeni fiind ale asociatiei , cheltuiala fiind cam la 200 ron cred ...
Pompa va putea fi folosita peste tot in zone off camping unde mai scoatem apa din rau sau lac... pt apa menajera...

Ne vedem in wekend cine vrea sa vina ... nu mai plantam .. dar facem irigatii ... vedem noi ... pescuit , socializare , citit , relaxare ....
Va astept vineri , sambata duminica .... vine cine vrea , chiar si in vizita daca nu ca noi cu rulotele....
Sambata vor fi 24 de grade ... ;)
Autorulota Ford
Lupu Ciprian & Irina

Sandu Matei

Mesaj de Sandu Matei » 11 Apr 2013, 12:05

Parerea mea ar fi ca trebui macar partea din fata a cladirii dezafectate sa o cosmetizam,se vede si urat din drum,dar este buna si ca loc in caz de ploaie.Cred ca o sa vin si eu cu fetele.

Raspunde