Astăzi este 08 Mai 2021, 12:24

Turcia , august 2014

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Forum rules
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Dupa prima logare pe forum va rugam sa accesati "User Control Panel" si sa va completati datele personale, acesta incluzind Localitatea, marca masinii si a rulotei din dotare.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Adrian Vatamaniuc

Turcia , august 2014

Mesaj de Adrian Vatamaniuc » 28 Iun 2014, 23:11

Am renuntat la varianta Grecia si am ales din nou Turcia.
La inceputul lui august vreau sa plec pentru 2 saptamani in Turcia.
Camping Semizkum Mokamp ( il gasiti pe net , cu o simpla cautare pe Google)
Am fost si in anii trecuti si este Ok mai din toate punctele de vedere: pret pozitionare, utilitati , imprejurimi, etc....
Ca si distanta este la aprox 580Km de Bucuresti , ceea ce insemna cam 9-10ore de mers .
Zilele trecute am trimis o cerere de cotatie pentru preturi, in cazul in care ar fi intervenit schimbari fata de anul trecut cand am platit 10TL/pers/zi ( inclus in pret : curent , apa, masina , dus , WC). Noi m fost 3 pers , a insemnat 30 TL/zi , adica vreo 60 RON ceea ce nu este rau pentru un camping situat pe malul marii.
Cei care au fost 2 pers in rulota au platit 25 TL/zi .
Campingul este dotat cu casute de lemn si cu corturi ce pot fi inchiriate . Pretul il astept sa fie comunicat.
Una din facilitati este aceea ca se pot inchiria frigidere pe perioada sejurului.
Cine este interesat nu are decat sa ma sune sau sa scrie aici pe forum .

:-)

Constantin Curelea
Membru fondator

Re: Turcia , august 2014

Mesaj de Constantin Curelea » 29 Iun 2014, 13:39

In aceeasi locatie am dori sa mergem si noi, dar, in a doua jumatate a lunii septembrie.
Asteptam cu interes vesti.
Constantin Curelea
Bucuresti
Dacia Logan 1,4 MPI+Rulota Knaus Sudwind 420
0723 206 708
e-mail : cureleacostel@yahoo.com

ORICE CĂLĂTORIE ESTE O EXPERIENŢĂ DE VIAŢĂ !

Adrian Vatamaniuc

Mesaj de Adrian Vatamaniuc » 30 Iun 2014, 16:19

Din cate stiu eu campingul este deschis tot timpul anului , pentru ca sunt foarte multi turci care au rulotele lasate acolo pe post de bungalow-uri.
Asadar, se poate merge in oricare dintre lunile anului.
Am trimis zilele trecute un mail celui care este administrator acolo , si l-am rugat sa imi dea preturile pentru :
- rulota
- cort
- cort sau casuta de lemn inchiriate de la camping
Deocamdata nu am primit nici un raspuns , si nu vreau sa ma bazez pe ceea ce este afisat pe site-ul lor pentru ca pot interveni cateva modificari in favoarea noastra .
Cei care sunt interesati de acest camping sunt rugati pentru moment sa astepte pana voi primi cotatiile de pret cerute ; deci , putina rabdare !
Voi posta pe net toate detaliile necesare de indata ce intru in posesia lor .

Adrian Vatamaniuc

Turcia , august 2014

Mesaj de Adrian Vatamaniuc » 30 Iun 2014, 21:51

Pentru moment nu am primit decat cotatia de pret pentru rulota.
In ceea ce ma priveste , noi fiind 3pers , camparea este 35TL/zi/rulota, ceea ce la cursul de astazi al BNR insemna 52.5RON sau 12EURO
Anul trecut , am platit 30TL/rulota/zi , dar cursul era altul si insemna in jur de 60RON sau 12.5EURO

Ca sa nu mai vorbim de "potcoave de cai morti" si sa ne raportam la prezent , pentru acest an pretul este cel de 35TL/rulota cu 3pers.
Din experienta anilor anteriori , pentru cei care sunt 2pers. in rulota pretul scade cu 5TL/zi, deci va fi de 30TL/rulota cu 2pers.

Astept sa imi spuna pretul pentru camparea cu cortul cat si pentru inchirierea de cort sau de casuta de lemn de la camping.

In ceea ce priveste data de plecare noi am stabilit-o ca fiind una din zilele de 29 sau 30Iulie , si vom sta cel putin 12-14zile acolo
Oricine este interesat de acea perioada nu are decat sa ma sune sau sa trimita mesaj .

Adrian Vatamaniuc

Pretui Camping Turcia , august 2014

Mesaj de Adrian Vatamaniuc » 01 Iul 2014, 11:53

De dimineata am primit lista de preturi pentru acest sezon.
Pentru cei care vor sa faca o comparatie sa acceseze si site-ul campingului
http://www.semizkummocamp.com/fees.asp
In opinia mea este un camping de 2** , doi pescarusi , sau 2 margarete cu conditii decente.
Mai jos aveti si cursul BNR , daca vreti sa nu va incurcati la calculele in Euro sau in Lire turcesti
http://www.cursvalutar.info/

Imagine

Adrian Vatamaniuc

Mesaj de Adrian Vatamaniuc » 08 Iul 2014, 20:40

Am vorbit cu Oben , administratorul , si mi-a spus ca se poate inchiria frigier petru 5Tl/zi si deasemenea se poate pune la dispozitie o masina de spalat pentru cei care vor, la pretul de 15TL/program

Adrian Vatamaniuc

Mesaj de Adrian Vatamaniuc » 21 Iul 2014, 18:11

In ceea ce ma priveste , data de plecare este mai clara ca niciodata : 29 IULIE 2014 , adica martea viitoare.
Pana la un moment dat o sa-i calc pe urme lui Mihai Rusu , dupa care o sa fac "bifurcatie" si o sa stau intr-un singur camping pe perioada celor 2aptamani care le am alocate concediului la mare.

Va doresc tuturor concedii placute ! :D

Adrian Vatamaniuc

Mesaj de Adrian Vatamaniuc » 30 Iul 2014, 17:25

Am plecat de dimineata in jur de ora 4 din Bucuresti .
Pana in camping a facut cam 10ore cu tot cu pauzele de rigoare si cu stat prin vami.
La intrare in Bulgaria am stat 5min ( cu indulgenta) iar la intrarea in Turcia am stat sa zic vreo 15-20min pentru ca formalitatile sunt putin mai greoaie , dar fara probleme deosebite.
In camping am avut locul rezervat , delimitat de patru tarusi de teava de vreo 80cm , intre care era pusa banda din aia alb-rosie pentru delimitare . Ne-a surprins turcu de data asta cu pastrarea locului.
Campingul full-full , la 100% din capacitate pentru ca la ei abia ce s-a terminat Seker Bairam , si sunt in mare petrecere .
Cel putin ieri si astazi am vazut lume ce nu am vazut in doi ani de cand venim aici; din spusele admin-uluii de maine o sa se mai potoleasca si o sa fie mai liber.

Atasez cateva poze , pentru ca nu am avut timp sa fac prea multe deocamdata

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Lupu Ciprian
Membru CD
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 06 Iun 1979

Mesaj de Lupu Ciprian » 30 Iul 2014, 19:58

Va dorim sa aveti vreme buna !
Tineti-ne la curent cu poze si detalii daca aveti timp si de asa ceva !

Salutari !
Autorulota Ford
Chausson sau rulota Dethlefs
Lupu Ciprian & Irina
Tel. 0722.227.048 e-mail: lupucipriann@yahoo.com

Adrian Vatamaniuc

Mesaj de Adrian Vatamaniuc » 30 Iul 2014, 21:17

Multumim !
Ieri am fost cu drumul si cu instalarea , astazi am tot alergat pe la otomanii astia sa rezolv cu un frigider si cu curentul. Pe la pranz a venit unu cu o duba si a ramas infipt intr-un sant de noroi , si am tot tras de el pana l-am scos de acolo.
De maine o sa am ceva mai mult timp, si sper sa fac ceva mai multe poze sa le pun.

Imagine

Imagine

Rusu Mihail
Moderator
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 22 Iun 1956

Mesaj de Rusu Mihail » 08 Aug 2014, 19:38

Adrian, pt. ca deja incepusei prezentarea Excursiei in Turcia din August si ca sa nu fie doua topicuri separate, am copiat mai jos postarea ta recenta.

Felicitari pt descriere si fotografii. Cu cit mai multe detalii, cu atit mai bine pt ceilalti colegi, care poate se documenteaza din timp pt Turcia 2015 :)
Totodata topicul e deja la "Calatorii in strainatate cu RV-ul in imagini si cuvinte". Asteptam continuarea si "altele"...Distractie placuta si Vreme buna !

POST_NUM_SYMBOL 11 - Mesaj de Adrian Pana » Vin Aug 08, 2014 4:31 pm

Am fost ieri in Istanbul si am facut o croaziera pe Bosfor .
Cost 25TL/pers , parcarea masinii in zona portului de plecare 14TL
La capatul traseului de dus este localitatea A.Kavagi , unde se poate vizita fara bani o cetate veche otomana si unde se poate manca la unul din restaurantele sau lokantele de pe marginea stramtorii ori din apropierea portului.
Aici aveti un filmulet Croaziera BOSFOR

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Familia Rusu - Lipanesti PH - Granduca Pegaso 63 - 0722.634.800 Mail: familionrusu@gmail.com

Adrian Vatamaniuc

Mesaj de Adrian Vatamaniuc » 09 Aug 2014, 20:37

Totul este ca sa circule informatia.
Multumim pentru urari si o sa revin cu alte poze. :D

Raspunde